Lääke

PARACETAMOL RATIOPHARM tabletti 1000 mg 10 fol

Paracetamol-ratiopharm on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli.
Vaikuttava aine:
parasetamoli
Pakkauskoko:
10 fol
Markkinoija:
Teva Finland Oy
Tilattavissa, jos tuote on saatavilla tukkuliikkeestä
3,72 €
Paracetamol-ratiopharm on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli. Parasetamolia käytetään mm. lihas-, hammas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipujen hoitoon sekä tilapäisiin muihin kipuihin sekä virusten aiheuttamaan nuhakuumeen hoitoon. Parasetamoli ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä. Se sopii tilapäiseen kivun lievitykseen myös raskaana oleville, astamaatikoille ja mahahaavapotilaille. Paracetamol-ratiopharm 1000 mg on tarkoitetu aikuisille ja yli 16-vuotiaille.
Aikuisille ja yli 16-vuotiaille (yli 50 kg): 1/2 - 1 tablettia tarvittaessa 1-3 kertaa päivässä
Enimmäisvuorokausiannos on 3000 mg parasetamolia (vastaa 3 tablettia)
Katso tarkemmat annosteluohjeet pakkausselosteesta
1000mg parasetamoli
Välttääksesi yliannostusriskiä tarkista, etteivät muut käyttämäsi lääkkeet sisällä parasetamolia
Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi
Jos lääkkeen tarve on jatkuvaa, keskustele lääkkeen käytöstä lääkärin kanssa
Haittavaikutuksina voi esiintyä uneliaisuutta, pahoinvointia ja oksentelua
Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta
Paracetamol-ratiopharmia voi käyttää raskauden ja imettämisen aikana annosteluohjeen mukaisesti
Parasetamoli erittyy jonkin verran äidinmaitoon, mutta on epätodennäköistä, että sillä olisi vaikutusta lapseen
Huoneenlämpö (+15C - +25C)